Kokedama е японска дума и буквално в превод означава „топка от мъх“. Наистина, тези очарователни топки от мъх / топчета мъх са ярки композиции от папрати, цъфтящи растения, бамбук или сукуленти. В Япония те се наричат бонсай на бедните хора, но в наши дни кокедамите са се разпространили по света и са станали много популярни сред богатите и бедните. Кокедама може да бъде създадена за нула време и след това да се поддържа сравнително лесно. Освен това ефектът е повече от впечатляващ. Убедете се сами, като направите свои собствени топки от мъх с декоративни растения.
Оставете се да се вдъхновите от японското градинско изкуство!
Създаването на кокедама може да бъде малко сложно, но ако превъртите надолу, ще намерите стъпка по стъпка инструкции, които обясняват подробно как да направите комедама сами! Но първо се вдъхновете и разгледайте няколко вдъхновяващи снимки на готови топчета от мъх!
Направете сами Kokedama – оригинални идеи за окачване на стайни растения
Проектирайте топчета от мъх в азиатски стил
Какво е Кокедама?
Тези малки топчета от мъх са стара традиция в японското градинарство и са свързани с акцентните растения, които често се показват до бонсай, както и с икебана (японска цветна аранжировка). Кокедама може да бъде създадена с помощта на различни растителни видове. Покривайки кореновата топка със слой лепкава кал, покрита с мъх, можете да създадете отличителната кръгла форма. Топките от мъх традиционно се излагат на плоска тава, но наскоро се представят и като висящи растения.
Какво е Kokedama и как се прави?
Как да се грижим за Kokedama?
Поливането на Kokedama е сравнително проста задача. Най-добрият начин да разберете дали вашата топка мъх се нуждае от поливане е да усетите колко е тежка. Можете също да проверите мъха. Когато се почувства сухо, трябва да поливате кокедамата. Накисването на топката във вода за около 5 минути трябва да бъде повече от достатъчно.
Повечето папрати и сукуленти виреят на закрито. Независимо от това, винаги обръщайте внимание на вашия тип растение и намерете оптималното място за вашия Kokedama.
Можете да наторявате топчетата си мъх с течен тор веднъж месечно.
Грижата за кокедамите е много лесна
Какво е необходимо, за да се направи кокедама?
За да направите сами кокедама, имате нужда от някои почвени компоненти като торфен мъх (спагнум), кетонна почва, почва от акадама и вода. Разбира се, вашата композиция се нуждае и от живо растение. Първият ви опит е най-добре с папрат. След това ще ви трябва връв, за да завържете всичко заедно, както е показано на следващите снимки.
Ще ви трябват следните материали – различни тонове
Малко стайно растение
Мъх и прежди
Ето какво ще ви трябва за първия си сам Kokedama:
- Почвени съставки: Акадама, Кето (японски вид много лепкава глина), Спагнум. Въпреки това, можете да използвате почва за саксии, ако не сте на кето.
- вода
- живо растение – папратите са силни и добри за начинаещи, но можете да отидете с цъфтящи растения, сукуленти или дори бамбук
- малко мъх – мъхът може да се събира на различни места, като вашата градина, парк или гора.
- линия.
Сега можем да започнем да създаваме жива топка от мъх.
Направи си сам Кокедама
Направете сами Kokedama-инструкции стъпка по стъпка
- Първата част от почвената ви смес е изсушен кето (японска глина, която повечето магазини за бонсай продават и онлайн). Ако не можете да намерите кето, можете да използвате почва за саксии, но това няма да се задържи толкова добре, колкото кето.
- Добавете вода, за да превърнете почвата в кално вещество.
- Добавете торфения мъх към сместа.
- В този момент имате смес от почва, вода и торфен мъх.
- Ако практикувате бонсай, вероятно имате на разположение Акадама – твърдо изпечена глина, която ще направи сместа ви почва Kokedama малко по -груба. Ако нямате акадама, можете да използвате всякакъв вид печена глина или просто да добавите още почва за саксия.
- След като добавите Акадама, вашият субстрат Kokedama трябва да може да се държи заедно в сферична форма.
- Вземете декоративното растение, което искате да използвате за вашия кокедама.
- Отстранете рохкавата почва и се опитайте да оформите корените в кръгла топка.
- Следващата стъпка е да добавите подготвената почва около кореновата топка, така че не забравяйте да намалите кореновата топка по размер, така че крайният ви състав да не стане твърде голям.
- Сега използвайте вашия смесен субстрат и го оформете около топката на корена на папрат. В идеалния случай трябва да имате слой от подготвения субстрат около кореновата топка от около 5 мм.
- Това е видът мъх, който търсим, за да заобиколим кореновата топка.
- Почистете събрания мъх (отстранете листата, камъните, буболечките и т.н.) и го поставете около субстрата.
- Ще ви трябва малко тел или канап, за да държите мъха на място.
- Увийте внимателно конеца около кореновата топка, така че мъхът да остане на мястото си.
- Това е вашият завършен Kokedama! Можете да го поставите на плосък поднос или дори да го закачите, за да създадете висяща градина.
Орхидеи, проектирани като топчета от мъх
Украсена с подходящи камъчета
Просто и много оригинално
Бонсай дървета с разлика
Можете също така да превърнете цитрусовите дървета в кокедами
Цветните прежди ви позволяват да добавите свежи акценти
Създайте естествена атмосфера в дома си
Японско градинско изкуство
Висящи стайни растения в японски стил
Малките сукуленти са идеални за това
Кокедамите изглеждат много оригинални и също така изглеждат много естествено
Независимо от вида на растението, можете да създадете топка от мъх
Създайте Kokedama – необходими материали
Пролетно настроение в хола
Кокедамите са едновременно оригинални и много практични