Доскоро се смяташе, че само бързото бягане е ефективно. Но в действителност скоростта не е най -важното при джогинг, защото дори много бавното бягане може да доведе до успех в тренировките. Бавният джогинг, най-новата тенденция от Япония, доказва, че дори много бавно бягане може да бъде ефективно и здравословно.
Бавен джогинг – нова тенденция сред джогистите
Колкото по -бавно, толкова по -добре
Д -р Хироаки Танака, професор по здравни науки в японския университет във Фукуока, иска да промени мнението ни за „необходимостта от скорост“. Проф. Танака е съавтор на книгата „Бавен джогинг: Отслабнете, останете здрави и се забавлявайте с научно обосновано, естествено бягане„Заедно с Магдалена Яковска. Той обобщава теорията си с един прост съвет: бягайте достатъчно бързо, за да се усмихвате, докато бягате. Тази скорост се нарича „Нико-Нико-Темпо“ на японски и може да бъде много различна за всеки човек. Научете повече за това по -долу.
Книгата на Танака и Яковска
Японският професор д -р Хироаки Танака
Какво е бавен джогинг?
Бавното бягане, както подсказва името, е бавно бягащо упражнение, което прилича повече на ходене, отколкото на бягане. Само бягане, при което средната скорост е около 6 до 6,5 км в час, вече се счита за бавно бягане. Ако се движите по -бавно (4 до 5 км в час), това се нарича бавно джогинг.
Бягане с усмивка на лицето
Бавен джогинг – произходът
Изобретателят на бавното бягане е японският професор Хироаки Танака. В продължение на много години той изследва как определени форми на физическа активност влияят върху здравето и благосъстоянието, но и как те са най-подходящи за обикновения човек. Основният му акцент беше върху лекотата на упражненията, общата достъпност и положителните ефекти върху тялото.
Бавното джогинг отчасти беше замислено като дейност за хора, които намират други спортове за твърде интензивни и напрегнати. Това беше особено важно за възрастните хора.
Самият Танака върви бавно по плажа
Бавно джогинг – Правила
Темпото трябва да бъде такова, че да е лесно да говорите с друг човек, но най -важното без да показвате признаци на задух или умора. Докато бягате бавно, трябва да имате усмивка на лицето (Нико Нико означава „усмихнат“ от японски), това е първото правило на тази физическа активност.
Насладете се на открито, докато бягате!
Второто правило е да поставите крака си върху метатарзуса. При нормално бягане кракът пада върху областта на петата и след това се търкаля напълно по земята. При джогинг бавно целта е стъпването на крака върху метатарзуса, което се счита за най -естествената позиция. Освен това дължината на крачката е с около 2/3 по -къса, отколкото при традиционното бягане.
Да останем във форма и здрави – това е по -важно днес от всякога
Третото правило се отнася до позата, която човек заема по време на бягане. Силуетът трябва да е изправен, с лице напред, а брадичката леко повдигната.
Дишането е напълно интуитивно и възможно най -естествено – това е четвъртият принцип. Тук не се използват сложни или специални дихателни техники, а човек просто разчита на нуждите на тялото да диша.
Последното, пето правило е редовността. За най-добри резултати е достатъчно да бягате 30-60 минути на ден.
Бягането за двама винаги е по -забавно
Бавно джогинг – ползи за здравето
Човек би си помислил, че такова неизискващо упражнение няма твърде много ефекти. Оказва се обаче, че джогингът бавно има много предимства. Това включва:
- Подобряване на общото състояние, състоянието и стойката;
- по-стройна фигура;
- по -ефективна работа на дихателната и кръвоносната системи;
- Ускоряване на метаболизма;
- Облекчаване на ставната система;
- Бавното бягане оказва значително влияние върху намаляването на риска от заболявания на начина на живот, като: Б:
- Диабет;
- Затлъстяване;
- артериосклероза.
Движението означава здраве
Можете да изгорите много повече калории, докато бягате бавно, отколкото можете, докато ходите нормално. Ако бягате 3,5-5 км с бавен джогинг, изгаряте около 200-300 ккал. Същото количество калории може да се загуби при 7-10 км разходка.
Един невероятен ефект от бавното джогинг е неговият ефект върху психическата годност. Доказано е (чрез изследванията на професор Танака, изобретател на бавен джогинг), че някои видове упражнения могат да намалят риска от заболяване. Бавният джогинг, който се практикува три пъти седмично в продължение на час в продължение на шест месеца, увеличава броя на мозъчните клетки на трениращите.
Бягането и усмивката вървят ръка за ръка
Бавно джогинг е за всеки
Бавният джогинг е чудесна форма за упражнения за всеки. Въпреки това, хората, които предпочитат интензивни упражнения, може да не се насладят на тази форма на упражнения.
Това определено е спорт за хора, които:
- тепърва започване на упражнения;
- не може да се движи интензивно (поради здравословни проблеми);
- Са на възраст 60-70 години или повече;
- не харесва интензивното натоварване;
- потърсете дейност, която можете да правите всеки ден.
Възрастните хора също могат да практикуват този спорт
Спортът в тенденцията от Япония все още не е стигнал до Германия, но това със сигурност ще се случи в близко бъдеще. Във всеки случай, бавното джогинг си струва да опитате.
Бавният джогинг е тенденция, която става все по-популярна при нас – повече във видеото по-долу